SZEREPLÉSEINK

Média




Szabad Pécs


Az egyik legkalandosabb életű magyar miniszterelnök volt, de emigrációja után már soha nem térhetett haza
Babos Attila
2021.12.18.

Kovács Zoltán szerint Nagy Ferenc megérdemli, hogy a magyar történetírásban és emlékezetben új szintre kerüljön. Ezt segítheti az egykori magyar kormányfő USA-ban őrzött irathagyatéka: ezek az emlékiratai, a cikkek, a fotók, a filmek, a hanganyagok, amelyek, több mint 4 évtizede várnak, előbb a digitális megmentésre, majd a történészi földolgozásra. Nagy Ferencnek szerepe volt a magyar korona és koronaékszerek 1979-es hazaszállításában is. Előtte, az amerikai kongresszusi meghallgatáson pedig egy fiatal szenátor is részt vett, aki azóta a világ egyik legismertebb politikusa lett: Joe Biden, az USA mai elnöke.“



444.hu


Hogy lehetne elmesélni Magyarország történelmét nem a Nyugat felől elgondolva?
Horváth Bence
2021.05.24.


A  444.hu hírportál készített interjút Kutatócsoportunk vezetőjével, Ginelli Zoltánnal az általa társkurátolt “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című kiállításról. Részlet az interjúból: “Mint Ginelli elmondta, Nagy Ferenc a CIA által leszervezett körutakon vett részt Dél-Ázsiában, és helyi politikusoknak, diplomatáknak és a lakosságnak is beszélt a „szovjet kolonializmusról”. Az amerikaiak ebben az időszakban tudatosan mozgatták a kelet-európai emigránsokat a fejlődő országokban, hogy a Szovjetunió autentikus kritikusaiként közvetítsék az amerikai külpolitikai érdekeket. 1955-ben ült össze az első jelentős afroázsiai posztkoloniális konferencia az indonéziai Bandungban, amely később az “el nem kötelezett” Harmadik világ kialakulásához is vezetett, és – mint Ginelli kutatásai bemutatják – Nagy Ferencnek szerves része volt abban, hogy a szovjet kolonializmus kérdése itt napirendre került, többek között Dzsaváharlál Nehru indiai miniszterelnökkel is tárgyalt.“



Poliko Podcast


The Transperiphery Movement Exhibition: Towards a Global History of Peripheral Connections with Zoltán Ginelli
Karas Dávid
2021.04.24.


A Poliko angol nyelvű, politikai gazdaságtannal foglalkozó podcastjában Karas Dávid műsorvezető beszélgetett Kutatócsoportunk egyik vezetőjével, Ginelli Zoltánnal a “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című kiállításról. A beszélgetésben szó esik Nagy Ferencről és a magyar népi mozgalom globalizálódásáról is.



2021 OFF-Biennálé Budapest: Levegőt!


Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél
Művészeti és kutatói kiállítás
Ginelli Zoltán és Szakács Eszter
2021.04.23. – 2021.05.30.


A Nagy Ferenc életútkutatás része volt Kutatócsoportunk vezetője, Ginelli Zoltán és Szakács Eszter által kurátolt “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című művészeti és kutatói kiállítás Perifériahálózatok: Antikommunisták epizódjának. A kiállítás témája a következő volt: “Lehet-e közös történelme a dél-amerikai magyar telepeseknek, a Magyarországon dolgozó kubai vendégmunkásoknak és a Kelet-Európában tanuló afro-ázsiai diákoknak? Beszélhetünk-e Kelet-Európa és a Globális Dél közös gyarmati történelméről?  A kiállítás a gyarmatiság, a periférikus pozíció és a migráció fogalmain keresztül ragadja meg a globális periféria (Globális Dél) és félperiféria (Kelet-Európa) történeti kapcsolatait és párhuzamait a 20. században.”

A kiállítás honlapja: transperiphery.com


Pannon TV Pécs: Ismerős


Életút-kutatás: Nagy Ferenc (1903–1979) kisgazda miniszterelnök
2021.04.16.

Kutatócsoportunk egyik vezetőjével, Kovács Zoltánnal beszélgetett Slajchó Zénó a Nagy Ferenc életút-kutatásunkról a pécsi Pannon TV “Ismerős” című műsorban.

Szerkesztő: Slajchó Zénó szerkesztő
Operatőr: Viszti István és Tamás Gábor
Helyszín: Bisse, református templom (2021.03.24.)





Pannon TV Pécs: Híradó


Turisztikai attrakció Bissén?
2021.04.02.


Nagy Ferenc szülőháza a baranyai Bissén. Itt született és itt élt az egykori kisgazda miniszterelnök, aki a kommunista hatalomátvétel után emigrálni kényszerült az Amerikai Egyesült Államokba. Most mint turisztikai útvonal lehet a bissei szülőház egy elképzelés alapján. (...) Nagy Ferenc életét és munkásságát az egykori rádiós újságíró, Kovács Zoltán kutatja. Az ő ötlete alapján készülne el ez a Bissét is érintő turisztikai attrakció.”




Pannon TV Pécs: Híradó


Kutatóintézet
2021.03.24.

“Intézet létrehozását sem tartja kizártnak az a pécsi újságíró [Kovács Zoltán], aki az egykori kisgazda miniszterelnök életét, munkásságát kutatja. (...) A kutató azt mondja, történelmünknek ezen időszaka még nem teljesen feldolgozott. Példa erre Nagy Ferenc is, akinek több ezer oldalas feljegyzése található az Egyesült Államokban, ami dobozokban pihen.”

➝ YouTube



Szabad Pécs


Miniszterelnöki múltidézés Baranyából: 75 éve nevezték ki Nagy Ferencet
Babos Attila
2021.02.04.

“Hetvenöt évvel ezelőtt ezen a napon nevezték ki miniszterelnöknek a Baranya megyei Bissén született és nevelkedett Nagy Ferencet. A kisgazda politikus a magyar történelem egyik legnehezebb időszakában 1946. február 4. és 1947. május 31. között volt Magyarország miniszterelnöke. A Szabad Pécs Kovács Zoltán szabadúszó újságíróval, a téma és Nagy Ferenc életének egyik kutatójával beszélgetett az évfordulón. Az is felmerült kérdésként, hogy vajon mit tehet Joe Biden, az USA új elnöke a pécsi kutatás fölgyorsításért.“




A Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Egyesülete (ASEEES) 2020. évi konferenciája


A kolonializmusok összecsapása: A magyar kommunista és antikommunista gyarmatellenesség versenye a Harmadik világban
Ginelli Zoltán
2020.11.06.

Kutatócsoportunk egyik vezetője, Ginelli Zoltán előadást tartott a prominens amerikai tudományos szervezet, a Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Egyesülete (ASEEES) éves konferenciáján (2020. november 5–8. és 14–15.). A “Magyarország, (anti)kolonializmus és a globális hidegháború” című szekcióban szereplő előadása bemutatta a Nagy Ferenc életútkutatás eredményeit. Az előadás összefoglalója: “Ez az előadás azt vizsgálja, hogy a vasfüggöny két ellenoldalán élő magyarok hogyan nyitottak az afroázsiai dekolonizáció felé kelet-európai félperifériás pozíciójukból a Harmadik világgal közösséget kereső, mégis egymással versengő gyarmati érveikkel. Az államszocialista Magyarország a szocialista globalizáción keresztül igyekezett nyitni a nyugati protekcionizmus ellen, amely nyomán a nyugati imperializmussal szembeni antikolonializmust és szolidaritást képviselt a felszabaduló gyarmatok irányába. A tét óriási volt, ugyanis a magyar antikommunista politikai menekültek nyugaton már arra törekedtek, hogy ők előbb alakítsanak ki antikolonalista szolidaritást a posztkoloniális országok felé, akiket a "szovjet gyarmatosítás" ellen igyekeztek fordítani.”



Pécs-Baranya évszázadai konferencia


6. Portrévázlatok: Nagy Ferenc miniszterelnök halálának 40. évfordulója
Csorba Győző Könyvtár, Pécs

2019.11.15.

10.20 Kiss Zoltán – Bissétől Herndonig: Mozaikok Nagy Ferenc miniszterelnök életéből
10.40 Bodonyi József – Karaktergyilkosság és rehabilitáció: Nagy Ferenc miniszterelnök rehabilitációja a digitalizált kollektív emlékezetben

11.20 Kovács Zoltán – Tények és titkok (1. rész)
Dokumentumfilm Nagy Ferenc (1903-1979) miniszterelnök életútjáról
Szerkesztő: Kovács Zoltán, operatőr: Kovács Richárd

➝ Teljes progam




Történelmi igazságszolgáltatást a bissei születésű Nagy Ferenc (FKgP) 1946–47-es miniszterelnöknek!


Dr. Apáti István független képviselő felszólalása a magyar parlamentben
2019.07.12.

“Nagy Ferenc néhai miniszterelnök életpályája bővelkedik a rendkívüli fordulatokban, az amerikai kaland-, történelmi és kémfilmekbe illő eseményekben, de engedjék meg, hogy ennek az életpályának az idő rövidsége miatt most csak néhány fontos állomását, néhány fontos képét villantsam fel, ezzel is a Ház elé hozva és bemutatva azt az elképesztő történelmi és politikai mulasztást, ami egyébként döntően az elmúlt harminc év felelőssége. (...) a bissei szülőházat nyilvánítsák emlékházzá, állítsanak szobrot a néhai miniszterelnök emlékére, foglalja el helyét a történelemoktatásban, a Külügyminisztérium pedig tegyen meg minden szükséges intézkedést az USA-ban élő hozzátartozókkal való kapcsolatfelvétel és a rendszeres kapcsolattartás érdekében. Köszönöm szépen a figyelmet.“



Hirado.hu


Mi Hazánk: Nagy Ferenc kapjon méltó helyet a történelemoktatásban
2019.07.11.

“Apáti István független országgyűlési képviselő közölte: azt is követelik, hogy nyilvánítsák emlékházzá és újítsák fel a kisgazda politikusnak a Baranya megyei Bissén található szülőházát, illetve kapjon szobrot a második magyar köztársaság első miniszterelnöke. Továbbá arra kérik a kormányt, gondoskodjon arról, hogy Nagy Ferenc a történelemoktatásban is kapjon méltó helyet, a külügyi tárca pedig vegye fel a kapcsolatot az Egyesült Államokban élő hozzátartozókkal – tette hozzá.“



Népszava


A méltatlanul elfeledett kormányfő
Ungár Tamás
2019.06.16.


“A drámai sorsú miniszterelnökről, Nagy Ferencről emlékeztek meg szombaton a politikus szülőfalujában, a Baranya megyei Bissén. (...) Kovács Zoltán, újságíró, a Pécsi Csorba Győző Könyvtár helyismereti gyűjteményének szaktanácsadója részt vett a szombati ünnepségen, és elmondta, hogy szeptemberben Amerikába utazik, ahol igyekszik összegyűjteni a Nagy Ferenc után maradt dokumentumokat. Találkozik a kormányfő Herndonban született ikerlányaival, több unokájával, dédunokájával. Beszélgetéseiről dokumentumanyagot forgat, ami alapja lehet egy Nagy Ferencről szóló filmnek.“



Nagy Ferenc miniszterelnök (1946–1947) emlékkiállítás


2013.06.06.

“Hatvan év után a Köztársasági Elnöki Hivatal Irattárában megtalálták a bissei származású Nagy Ferenc miniszterelnöknek 1947-ben Tildy Zoltán köztársasági elnökhöz Svájcból írt lemondólevelét. A ma már történelmi értékűnek tekinthető, kézzel írt eredeti levél másolata – más életrajzi vonatkozási fotókkal, cikkekkel, tanulmányokkal, riporttal és dokumentumfilmmel kiegészítve – megtekinthető az alábbi linken elérhető virtuális kiállításon; személyesen pedig a pécsi Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épületében – a Csorba Győző Könyvtár 1. emeleti Helytörténeti Gyűjteményében.”



Origo.hu


2013.02.24.

“A Köztársasági Elnöki Hivatal irattárának rendezésekor megtaláltak Nagy Ferenc miniszterelnök lemondó nyilatkozatát, ami a köztársasági elnök szerint erkölcsi és közjogi értelemben is a magyarországi szocializmus bűnös fogantatását jelzi. (...) Áder elmondta, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) irattárának rendezése közben rábukkantak Nagy Ferenc egykori miniszterelnök 1947-ben kikényszerített lemondó nyilatkozatára. A köztársasági elnök szerint ebből a történészek által ismert, ám eddig elveszettnek hitt dokumentumból kiderül, hogy a kommunista párt hataloméhségében még a hivatalban lévő miniszterelnök lemondását sem tudta megvárni, a Dinnyés-kormányt ugyanis Nagy Ferenc 1947. június 1-jén tett lemondása előtt beiktatták.“


NAGY FERENC MINISZTERELNÖK KUTATÓCSOPORT

BUDAPEST        PÉCS        2022

COPYRIGHT: GINELLI ZOLTÁN