SZEREPLÉSEINK

Média




Magyar Nagykövetség, Washington DC


Őexcellenciája, Takács Szabolcs nagykövet meglátogatta és virágot helyezett el Nagy Ferenc miniszterelnök és felesége, Nagy Julianna síremlékénél
2024.01.22.

“Őexcellenciája, Takács Szabolcs nagykövet meglátogatta és virágot helyezett el Nagy Ferenc miniszterelnök és felesége, Nagy Julianna síremlékénél, a Virginia Herndonban, 2023. január 22-én. Nagy Ferenc az 1945 és 48 közötti második Magyar Köztársaság egyetlen szabadon választott miniszterelnöke, a Független Kisgazdapárt elnöke volt.”



Közterület (PécsTV)


Hiányzó mozaikok Nagy Ferenc miniszterelnök életéből
2023.10.20.

A PécsTV Közterület című műsorában Gerner András vendége volt Kovács Zoltán, aki Nagy Ferenc éetútjának jelentőségéről és a róla szóló legújabb dokumentumfilmjéről beszélt.




Pécsi Kör (Pannon Televízió)


120 éve született Nagy Ferenc egykori miniszterelnök: kutatócsoport tartott megemlékezést Bissén
2023.10.18.

A Pécsi Körben, a Pannon Televízió kulturális műsorában Ginelli Zoltán beszélt a kutatócsoport munkájáról, a Bissén tartott megemlékezés jelentőségéről, illetve arról, hogy Nagy Ferenc életútja hogyan segít megrajzolni Magyarország globális történetét.





Új kötet Nagy Ferencről


A bissei kisgazda, aki Magyarország miniszterelnöke lett: Nagy Ferenc (1903–1979) családtörténete és életének baranyai vonatkozásaiDél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület
2023.10.07.

“Megjelent egyesületünk legújabb helytörténeti kiadványa, amely az 1946–1947 közötti magyar kormányfő, Nagy Ferenc életének baranyai vonatkozásaival foglalkozik. (...) A kötet szerzői: Szalánczi Krisztián (történész), Kiss Zoltán (könyvtáros), Farkas Ákos (politológus). A kiadvány elkészítéséhez felbecsülhetetlen értékű szakmai segítséget nyújtottak a Nagy Ferenc Miniszterelnök Kutatócsoport tagjai, továbbá a Családfaállítók vállalkozás munkatársai, akiknek a közreműködését ezúton is köszönjük!”



A bissei kisgazda: Nagy Ferenc mint újságíró


“Pillanatképek Baranya megye helytörténetéből” konferencia Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület
2022.11.07.

Kutatócsoportunk tagja, Kiss Zoltán könyvtáros a Dél-dunántúli Történelmi és Sajtótörténeti Egyesület “Pillanatképek Baranya megye helytörténetéből (II.)” című, Pécsett megrendezett helyismereti konferenciáján adott elő Nagy Ferenc újságírói tevékenységéről: “A 20. században, a televíziózás és az internet előtti korszakban az ismert politikussá válás egyik fő lehetősége volt a politikai újságírás. Nagy Ferencről a Dunántúlban jelentek meg az első híradások, később a Kisgazdák Lapjába írt rendszeresen. Országos ismertségre a Pesti Hírlapba írt cikkein keresztül tett szert. A Magyarföld című lap 1929 végén, 1930 folyamán a létrejövő Független Kisgazdapárt szellemi előkészítésének volt a terepe. A Független Kisgazda már a párt szócsövének tekinthető 1931 és 1942 között. 1944-ben a Kisgazdaság felelős szerkesztőjeként és kiadójaként tartjuk számon. 1945-ben – miniszteri kinevezéséig – a Kis Újság főszerkesztője volt. Számos kiváló publicisztika szerzője. Cikkeit gyakran így írta alá: „Nagy Ferenc, bissei kisgazda”.”

➝ Facebook




Szabad Pécs


Az egyik legkalandosabb életű magyar miniszterelnök volt, de emigrációja után már soha nem térhetett haza
Babos Attila
2021.12.18.

Kovács Zoltán szerint Nagy Ferenc megérdemli, hogy a magyar történetírásban és emlékezetben új szintre kerüljön. Ezt segítheti az egykori magyar kormányfő USA-ban őrzött irathagyatéka: ezek az emlékiratai, a cikkek, a fotók, a filmek, a hanganyagok, amelyek, több mint 4 évtizede várnak, előbb a digitális megmentésre, majd a történészi földolgozásra. Nagy Ferencnek szerepe volt a magyar korona és koronaékszerek 1979-es hazaszállításában is. Előtte, az amerikai kongresszusi meghallgatáson pedig egy fiatal szenátor is részt vett, aki azóta a világ egyik legismertebb politikusa lett: Joe Biden, az USA mai elnöke.“



444.hu


Hogy lehetne elmesélni Magyarország történelmét nem a Nyugat felől elgondolva?
Horváth Bence
2021.05.24.


A  444.hu hírportál készített interjút Kutatócsoportunk vezetőjével, Ginelli Zoltánnal az általa társkurátolt “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című kiállításról. Részlet az interjúból: “Mint Ginelli elmondta, Nagy Ferenc a CIA által leszervezett körutakon vett részt Dél-Ázsiában, és helyi politikusoknak, diplomatáknak és a lakosságnak is beszélt a „szovjet kolonializmusról”. Az amerikaiak ebben az időszakban tudatosan mozgatták a kelet-európai emigránsokat a fejlődő országokban, hogy a Szovjetunió autentikus kritikusaiként közvetítsék az amerikai külpolitikai érdekeket. 1955-ben ült össze az első jelentős afroázsiai posztkoloniális konferencia az indonéziai Bandungban, amely később az “el nem kötelezett” Harmadik világ kialakulásához is vezetett, és – mint Ginelli kutatásai bemutatják – Nagy Ferencnek szerves része volt abban, hogy a szovjet kolonializmus kérdése itt napirendre került, többek között Dzsaváharlál Nehru indiai miniszterelnökkel is tárgyalt.“



Poliko Podcast


The Transperiphery Movement Exhibition: Towards a Global History of Peripheral Connections with Zoltán Ginelli
Karas Dávid
2021.04.24.


A Poliko angol nyelvű, politikai gazdaságtannal foglalkozó podcastjában Karas Dávid műsorvezető beszélgetett Kutatócsoportunk egyik vezetőjével, Ginelli Zoltánnal a “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című kiállításról. A beszélgetésben szó esik Nagy Ferencről és a magyar népi mozgalom globalizálódásáról is.



2021 OFF-Biennálé Budapest: Levegőt!


Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél
Művészeti és kutatói kiállítás
Ginelli Zoltán és Szakács Eszter
2021.04.23. – 2021.05.30.


A Nagy Ferenc életútkutatás része volt Kutatócsoportunk vezetője, Ginelli Zoltán és Szakács Eszter által kurátolt “Transzperiféria Mozgalom: Globális Kelet-Európa és Globális Dél” című művészeti és kutatói kiállítás Perifériahálózatok: Antikommunisták epizódjának. A kiállítás témája a következő volt: “Lehet-e közös történelme a dél-amerikai magyar telepeseknek, a Magyarországon dolgozó kubai vendégmunkásoknak és a Kelet-Európában tanuló afro-ázsiai diákoknak? Beszélhetünk-e Kelet-Európa és a Globális Dél közös gyarmati történelméről?  A kiállítás a gyarmatiság, a periférikus pozíció és a migráció fogalmain keresztül ragadja meg a globális periféria (Globális Dél) és félperiféria (Kelet-Európa) történeti kapcsolatait és párhuzamait a 20. században.”

A kiállítás honlapja: transperiphery.com


Pannon TV Pécs: Ismerős


Életút-kutatás: Nagy Ferenc (1903–1979) kisgazda miniszterelnök
2021.04.16.

Kutatócsoportunk egyik vezetőjével, Kovács Zoltánnal beszélgetett Slajchó Zénó a Nagy Ferenc életút-kutatásunkról a pécsi Pannon TV “Ismerős” című műsorban.

Szerkesztő: Slajchó Zénó szerkesztő
Operatőr: Viszti István és Tamás Gábor
Helyszín: Bisse, református templom (2021.03.24.)





Pannon TV Pécs: Híradó


Turisztikai attrakció Bissén?
2021.04.02.


Nagy Ferenc szülőháza a baranyai Bissén. Itt született és itt élt az egykori kisgazda miniszterelnök, aki a kommunista hatalomátvétel után emigrálni kényszerült az Amerikai Egyesült Államokba. Most mint turisztikai útvonal lehet a bissei szülőház egy elképzelés alapján. (...) Nagy Ferenc életét és munkásságát az egykori rádiós újságíró, Kovács Zoltán kutatja. Az ő ötlete alapján készülne el ez a Bissét is érintő turisztikai attrakció.”




Pannon TV Pécs: Híradó


Kutatóintézet
2021.03.24.

“Intézet létrehozását sem tartja kizártnak az a pécsi újságíró [Kovács Zoltán], aki az egykori kisgazda miniszterelnök életét, munkásságát kutatja. (...) A kutató azt mondja, történelmünknek ezen időszaka még nem teljesen feldolgozott. Példa erre Nagy Ferenc is, akinek több ezer oldalas feljegyzése található az Egyesült Államokban, ami dobozokban pihen.”

➝ YouTube



Szabad Pécs


Miniszterelnöki múltidézés Baranyából: 75 éve nevezték ki Nagy Ferencet
Babos Attila
2021.02.04.

“Hetvenöt évvel ezelőtt ezen a napon nevezték ki miniszterelnöknek a Baranya megyei Bissén született és nevelkedett Nagy Ferencet. A kisgazda politikus a magyar történelem egyik legnehezebb időszakában 1946. február 4. és 1947. május 31. között volt Magyarország miniszterelnöke. A Szabad Pécs Kovács Zoltán szabadúszó újságíróval, a téma és Nagy Ferenc életének egyik kutatójával beszélgetett az évfordulón. Az is felmerült kérdésként, hogy vajon mit tehet Joe Biden, az USA új elnöke a pécsi kutatás fölgyorsításért.“




A Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Egyesülete (ASEEES) 2020. évi konferenciája


A kolonializmusok összecsapása: A magyar kommunista és antikommunista gyarmatellenesség versenye a Harmadik világban
Ginelli Zoltán
2020.11.06.

Kutatócsoportunk egyik vezetője, Ginelli Zoltán előadást tartott a prominens amerikai tudományos szervezet, a Szláv, Kelet-európai és Eurázsiai Tanulmányok Egyesülete (ASEEES) éves konferenciáján (2020. november 5–8. és 14–15.). A “Magyarország, (anti)kolonializmus és a globális hidegháború” című szekcióban szereplő előadása bemutatta a Nagy Ferenc életútkutatás eredményeit. Az előadás összefoglalója: “Ez az előadás azt vizsgálja, hogy a vasfüggöny két ellenoldalán élő magyarok hogyan nyitottak az afroázsiai dekolonizáció felé kelet-európai félperifériás pozíciójukból a Harmadik világgal közösséget kereső, mégis egymással versengő gyarmati érveikkel. Az államszocialista Magyarország a szocialista globalizáción keresztül igyekezett nyitni a nyugati protekcionizmus ellen, amely nyomán a nyugati imperializmussal szembeni antikolonializmust és szolidaritást képviselt a felszabaduló gyarmatok irányába. A tét óriási volt, ugyanis a magyar antikommunista politikai menekültek nyugaton már arra törekedtek, hogy ők előbb alakítsanak ki antikolonalista szolidaritást a posztkoloniális országok felé, akiket a "szovjet gyarmatosítás" ellen igyekeztek fordítani.”



Pécs-Baranya évszázadai konferencia


6. Portrévázlatok: Nagy Ferenc miniszterelnök halálának 40. évfordulója
Csorba Győző Könyvtár, Pécs

2019.11.15.

10.20 Kiss Zoltán – Bissétől Herndonig: Mozaikok Nagy Ferenc miniszterelnök életéből
10.40 Bodonyi József – Karaktergyilkosság és rehabilitáció: Nagy Ferenc miniszterelnök rehabilitációja a digitalizált kollektív emlékezetben

11.20 Kovács Zoltán – Tények és titkok (1. rész)
Dokumentumfilm Nagy Ferenc (1903-1979) miniszterelnök életútjáról
Szerkesztő: Kovács Zoltán, operatőr: Kovács Richárd

➝ Teljes progam




Történelmi igazságszolgáltatást a bissei születésű Nagy Ferenc (FKgP) 1946–47-es miniszterelnöknek!


Dr. Apáti István független képviselő felszólalása a magyar parlamentben
2019.07.12.

“Nagy Ferenc néhai miniszterelnök életpályája bővelkedik a rendkívüli fordulatokban, az amerikai kaland-, történelmi és kémfilmekbe illő eseményekben, de engedjék meg, hogy ennek az életpályának az idő rövidsége miatt most csak néhány fontos állomását, néhány fontos képét villantsam fel, ezzel is a Ház elé hozva és bemutatva azt az elképesztő történelmi és politikai mulasztást, ami egyébként döntően az elmúlt harminc év felelőssége. (...) a bissei szülőházat nyilvánítsák emlékházzá, állítsanak szobrot a néhai miniszterelnök emlékére, foglalja el helyét a történelemoktatásban, a Külügyminisztérium pedig tegyen meg minden szükséges intézkedést az USA-ban élő hozzátartozókkal való kapcsolatfelvétel és a rendszeres kapcsolattartás érdekében. Köszönöm szépen a figyelmet.“



Hirado.hu


Mi Hazánk: Nagy Ferenc kapjon méltó helyet a történelemoktatásban
2019.07.11.

“Apáti István független országgyűlési képviselő közölte: azt is követelik, hogy nyilvánítsák emlékházzá és újítsák fel a kisgazda politikusnak a Baranya megyei Bissén található szülőházát, illetve kapjon szobrot a második magyar köztársaság első miniszterelnöke. Továbbá arra kérik a kormányt, gondoskodjon arról, hogy Nagy Ferenc a történelemoktatásban is kapjon méltó helyet, a külügyi tárca pedig vegye fel a kapcsolatot az Egyesült Államokban élő hozzátartozókkal – tette hozzá.“



Népszava


A méltatlanul elfeledett kormányfő
Ungár Tamás
2019.06.16.


“A drámai sorsú miniszterelnökről, Nagy Ferencről emlékeztek meg szombaton a politikus szülőfalujában, a Baranya megyei Bissén. (...) Kovács Zoltán, újságíró, a Pécsi Csorba Győző Könyvtár helyismereti gyűjteményének szaktanácsadója részt vett a szombati ünnepségen, és elmondta, hogy szeptemberben Amerikába utazik, ahol igyekszik összegyűjteni a Nagy Ferenc után maradt dokumentumokat. Találkozik a kormányfő Herndonban született ikerlányaival, több unokájával, dédunokájával. Beszélgetéseiről dokumentumanyagot forgat, ami alapja lehet egy Nagy Ferencről szóló filmnek.“



Nagy Ferenc miniszterelnök (1946–1947) emlékkiállítás


2013.06.06.

“Hatvan év után a Köztársasági Elnöki Hivatal Irattárában megtalálták a bissei származású Nagy Ferenc miniszterelnöknek 1947-ben Tildy Zoltán köztársasági elnökhöz Svájcból írt lemondólevelét. A ma már történelmi értékűnek tekinthető, kézzel írt eredeti levél másolata – más életrajzi vonatkozási fotókkal, cikkekkel, tanulmányokkal, riporttal és dokumentumfilmmel kiegészítve – megtekinthető az alábbi linken elérhető virtuális kiállításon; személyesen pedig a pécsi Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épületében – a Csorba Győző Könyvtár 1. emeleti Helytörténeti Gyűjteményében.”



Origo.hu


2013.02.24.

“A Köztársasági Elnöki Hivatal irattárának rendezésekor megtaláltak Nagy Ferenc miniszterelnök lemondó nyilatkozatát, ami a köztársasági elnök szerint erkölcsi és közjogi értelemben is a magyarországi szocializmus bűnös fogantatását jelzi. (...) Áder elmondta, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) irattárának rendezése közben rábukkantak Nagy Ferenc egykori miniszterelnök 1947-ben kikényszerített lemondó nyilatkozatára. A köztársasági elnök szerint ebből a történészek által ismert, ám eddig elveszettnek hitt dokumentumból kiderül, hogy a kommunista párt hataloméhségében még a hivatalban lévő miniszterelnök lemondását sem tudta megvárni, a Dinnyés-kormányt ugyanis Nagy Ferenc 1947. június 1-jén tett lemondása előtt beiktatták.“


NAGY FERENC MINISZTERELNÖK KUTATÓCSOPORT

BUDAPEST        PÉCS        2022

COPYRIGHT: GINELLI ZOLTÁN